Contact Us
Pleasantville Daily Voice serves Pleasantville, NY

Menu

Pleasantville Daily Voice serves Pleasantville, NY

Nearby Towns

schools

Pleasantville Seniors Highlighted on Award Night

PLEASANTVILLE, N.Y. - More than 90 Pleasantville High School seniors were recognized Tuesday night for outstanding achievements in academics, athletics, arts, leadership and more.

"The motto described on the front entrance way of the school is 'enter to learn, go forth to serve.' And time and time again this group has lived to that motto," said Principal Dawn Bartz. "This is the class of original thinkers. Young people who are not afraid to think out of the box."

Toward the end of the ceremony, the school also named Alana Engelbrecht as its Salutatorian, and Michael Alter as its Valedictorian.

See the complete list of awards below.

President's Scholar Awards Michael AlterSamantha CostanzaAlana EngelbrechtPatricia GaribaldiJohn HortonYvonne HuangKatherine JensenThomas MargiassoNoah MitchellJillian MoroneyAndrew SantosMegan SchaubCasandra SchwartzJulia SmithSamantha Tanner

Pleasantville Community Scholarship Recipients Caitlin BaffutoThomas MargiassoSteven BelmontKevin MartinBrian BelvinMcKensie MeadowsKatherine BiggarNoah MitchellSophie BollaJacqueline MolnarYe ChenWilliam MonahanSamantha CostanzaJillian MoroneyJohn DoddyAmanda NowackiJessie EdelmanKyle O’LoughlinJamie FiglerJacqueline PfeifferClaudia FinnMarisa PortanovaMark FlemingBridgid ReillyMatt FogartyChristian SarroBridget GilfeatherDaniel SchulmanJessica GillDavid SinskiThomas GilroyJulia SmithJohn Michael GromDanielle SmithIsabella HamiltonNicholas SmithYvonne HuangSamantha TannerCaitlin HughesMichael TauroneKatherine JensenCarol WagnerBen KellerAmy WalshMichael LanzaMenna ZakherAisha MalikJacob Zizmor Pleasantville International Service Award Claudia FinnYvonne HuangRichard HunterAmanda PsyhojosAmy Walsh Visions Casandra Schwartz VIP Caitlin BaffutoKatherine BiggarKathryn FaughnanPatricia GaribaldiMarisa PortanovaSamantha TannerAmy Walsh Klein Family Scholarship Ye Chen Holy Innocents Award John Horton

Pleasantville Garden Club Scholarship Jamie Figler Bedford Road Parent / Teacher Association Scholarship Jake Alexis SZE Awards Female Science – Casandra SchwartzFemale Math – Casandra SchwartzMale Science – Noah MitchellMale Math – Thomas Margiasso Debbie Perino Scholarship Award Nicole Gagliardi Overcoming the Odds Glen Robinson

E.C.H.O. Blood Drive Award Samantha Tanner Nita M. Lowey Recognition Award Marisa Portanova New York State Comptroller Award Alexa Clifford Herff Jones Principal's Leadership Award John Doddy American Association of University of Women Creative and Formal Writing – Rebecca SchulteService, Scholarship – Alana Engelbrecht Rhode Island School of Design Sophie Bolla

Prudential Spirit of Community Award for Merit Michael Grom Prudential Spirit of Community Award for Achievement Christian SarroMeena Zakher National Merit Scholar - Letters of Commendation Michael AlterSamantha CostanzaPatricia GaribaldiThomas GilroyWilliam HalimouJohn HortonYvonne HuangStephen HuersterNoah MitchellAndrew SantosMegan SchaubCasandra Schwartz National Merit Scholar - Finalist Julia Smith

Helen Heed English Award Isabella Hamilton

Outstanding Achievement in English 12 Samantha Tanner Ye Chen

Commitment to Studies in AP Literature and Composition Samantha CostanzaAmy Phillips Outstanding Achievement in AP English Literature and Composition Isabella Hamilton

Commitment to Studies in English Devitt Logan

Gerard J. Bombardier Foreign Language Award Rebecca SchulteOutstanding Achievement in AP SpanishAlana Engelbrecht

Outstanding National Silver Medalists for Spanish Anthony LopezLorena Maceira

Outstanding Achievement in Spanish 2 Caitlin HughesAmanda Psyhojos Outstanding Achievement in AP French Megan Schaub

Outstanding Achievement in Italian I Jillian Moroney Commitment to Studies in Italian Victoria Muzyk Outstanding Achievement in College Level Italian Thomas Margiasso

Outstanding Achievement in Trigonometry Paige Stelzl Commitment to Studies in Algebra 2/Trigonometry Victoria Travis Outstanding Achievement in Algebra 2 Tess CunninghamYe Chen Outstanding Achievement in Math 12 Catherine Biggar Outstanding Achievement in Pre-calculus Michael TauroneMarisa Portanova Isaac Newton Mathematics Award Rory Orwoll Commitment to Studies in A.P. Computer Jake Zizmor

Outstanding Achievement in A.P. Computer Science John HortonYvonne Huang Outstanding Achievement in A.P. Statistics Casandra SchwartzMeena Zakher Outstanding Achievement in A.P. Calculus Tom MargiassoCasandra Schwartz AMC 12 Math Team Award Andrew SantosCasandra Schwartz Outstanding Achievement in Computer Graphics Rebecca Aschen Outstanding Achievement in Advanced Studio Art I Julia Smith Outstanding Achievement in Advanced Studio Art II Marisa Portanova

Outstanding Achievement in AP Art Sophie Bolla Outstanding Achievement in Ceramics Samantha Vallejo

Outstanding Achievement in Beginning Painting Bianca Muniz Most Improved Student in Digital Darkroom Noah Mitchell Outstanding Achievement in Drawing Jennifer PetersonAlexandra OsmakGlass Onion Originals Outstanding Leadership in the Arts Jillian Moroney Commitment to Studies in Art Danielle Smith Co-Male Athletes of the Year Obumneme AnyichieMichael Lanza

Female Athlete of the Year Patricia Garibaldi Tina Gambino Memorial Award Caitlin Hughes Most Outstanding Senior in Physical Education Male: Thomas MargiassoFemale: Jillian Moroney

PHS Social Studies Award Michael Alter Outstanding Achievement in Economics/Government 12 Victoria Muzyk (economics)Brian Belvin (government)Danny Schulman (government)Ye Chen (economics and government) Outstanding Achievement in Economics/AP Government and Politics Michael Alter

Outstanding Achievement in AP Psychology Rory Ostrow Outstanding Interest in World Affairs Thomas Gilroy Outstanding Achievement in Social Studies Expository Writing Alana EnglebrechtKatherine Jensen Most Committed to the Study of Social Studies Victoria Travis Outstanding Achievement in Psychology Sean Conway Outstanding Achievement in Justice in Society: Criminal Law Jacqueline Molnar Outstanding Achievement in AP Environmental Science John Conway Outstanding Achievement in Physics John ConwayDan LungaroAisha MalikGraham Williamson Outstanding Achievement in AP Chemistry Noah Mitchell Outstanding Achievement in Science Research Rebecca Moore Outstanding Science Award Claudia FinnBrittany Jacobs Commitment to Studies in Science Paige Stelzl Leadership in Jazz Program Dan Lungaro Outstanding Leadership in Band Andrew Santos John Morgan Band Award Yvonne Huang Outstanding Award for Excellence and Leadership in Chorus Rory OstrowJessica Gill NYSTEA – Excellence in Theatre Award Carol Wagner Outstanding Choral Performance Isabella HamiltonBianca Muniz Outstanding Technical Contribution Noah MitchellStephen HuersterMegan Schaub Outstanding Student Director Sophie Bolla Outstanding Actor Kathryn FaughanThomas Gilroy Outstanding Leadership in Orchestra Alana EngelbrechtDan Lungaro

Excellence in Orchestra Anna PerryMegan Schaub Most Improved in Theatre Ben Winters Orchestra Community Service Award Megan Schaub Outstanding Effort in Orchestra Rory OrwollGwenee Sanabria NYSSMA Award for Conference-All State Alternate Mariel Clay Principal’s Student Leadership Award Jack DoddyCaitlin Baffuto

Principal’s Service Award Caitlin BaffutoSamantha CostanzaJamie FiglerElena GorellMcKensie MeadowsRebecca MooreAlexandra OsmakObumneme AnyichieCarol WagnerBen WintersMichael LanzaMichael MinervaDaniel Schulman

Valedictorian Michael Alter Salutatorian Alana Engelbrecht

to sign up for Daily Voice's free daily emails and news alerts.

Welcome to

Pleasantville Daily Voice!

This is a one time message inviting you to keep in touch

Get important news about your town as it happens.